Študentská konferencia Poznaj svoje peniaze 2017 sa uskutočnila 15.-16. júna 2017 v Bratislave za účasti finalistov prác z týždňa Global Money Week 2017. Jej cieľom bola výmena skúseností, diskusia s odborníkmi zo Slovenskej sporiteľne a prezentácia dvadsiatich troch jedinečných študentských projektov. Do ich realizácie sa priamo zapojilo viac ako 80 študentov stredných škôl.

Študenti počas dvoch skutočne „hustých“ dní získali a zdieľali nové informácie, skusenosti a zručnosti. Okrem nápadov, ako peniaze ušetriť, či ako vďaka nim pomáhať iným, sa veľa hovorilo aj o podnikaní. Mnohí študenti už mali dokonca jasno, v akej oblasti by chceli podnikať a k svojej podnikateľskej budúcnosti už urobili prvé reálne kroky.

Motiváciou k podnikaniu bol aj workshop Tigrana Aleksanyana z programu Slovenskej sporiteľne pre začínajúcich podnikateľov, v ktorom študenti prekvapivo zistili, že pre podnikanie nie je až tak potrebný oslnivý nápad, ktorý tu ešte nebol, skôr vytrvalosť, spoľahlivosť a reálna kalkulácia.

 

 

Nápad vždy nestačí. Mladí podnikatelia často zabúdajú na reálnu kalkuláciu.

Tigran Aleksanyan
 
 

No núdza nebola ani o inovatívne startup nápady. Jeden z nich sa zrodil v dielni Bohuša Hrnka a Adama Lenga z Košíc. Chalani predstavili vlastný projekt detských platobných kariet. Toto komplexné riešenie zahŕňalo celú cestu od prieskumu trhu až po detailnú špecifikáciu produktu. „Našou motiváciou bolo spravodlivejšie a adresnejšie využitie peňazí, ktoré štát prispieva deťom, ale často sa k nim vôbec nedostanú,“ vysvetlil Bohuš Hrnko.

Usporiadatelia oceňovali najmä rastúcu úroveň študentských projektov, ktoré sa za posledné roky posúvajú od naučených vedomostí k aplikácii. Tohoročné projekty majú obrovský potenciál, jednak ako inšpirácia pre iných študentov, jednak ako jedinečná osobná skúsenosť, ktorá posunula zapojených mladých ľudí o krok bližšie k finančnej nezávislosti a zodpovednosti.

Program Poznaj svoje peniaze od roku 2001 pomáha rozvíjať sociálno-finančnú gramotnosť detí a mladých ľudí od materských až po vysoké školy. Jeho súčasťou je aj vzdelávanie pedagógov a pracovníkov s deťmi a mladými ľuďmi, ktorí rozvíjajú finačnú gramotnosť na základných a stredných školách. Počas svojej existencie získal niekoľko ocenení na národnej i medzinárodnej úrovni a od roku 2013 bol zaradený medzi akreditované programy pod názvom Manažment osobných financií. Nadácia pre deti Slovenska v tomto programe doteraz spolupracovala s viac ako 1500 školami a do projektu bolo zapojených cca 37 000 detí.

Partnerom programu je Nadácia Slovenskej sporiteľne, Asociácia S. Kovalikovej – Vzdelávanie pre 21. storočie na Slovensku a Child & Youth Finance International.

Pozrite si aj video a galériu fotografií z podujatia: